Greek Awards Winners 2017-2018

President's Cup

Interfraternity Council: Phi Kappa Psi

Multicultural Greek Council: Lambda Theta Alpha Latin, Sorority Incorporated

National Pan-Hellenic Council: Delta Sigma Theta Sorority, Incorporated

Panhellenic Association: Alpha Omicron Pi

 

William E. Kirwan Award Award - Most Improved

Interfraternity Council: Sigma Alpha Epsilon

Panhellenic Association: Alpha Chi Omega

 

Programs of the Year

Greek Leader of the Year

Sadie Isakower - Alpha Xi Delta

 

Chapter President of the Year

Max Strasser- Alpha Epsilon Pi

Distinguished Service Award

Brian Gill

Jack Baker

Heidi Biffl

 

Outstanding Academic Program

Sigma Delta Tau

 

Outstanding Alumni/Parent Program

Lambda Upsilon Lambda Fraternity, Incorporated

 

Outstanding Community Service Program

Phi Kappa Psi

 

Outstanding Multicultural Competence Program

Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated

Outstanding Personal Development Program

Kappa Lambda Xi Multicultural Sorority, Incorporated

 

Outstanding Philanthropic Program

Sigma Psi Zeta Sorority, Incorporated

Outstanding Risk Management Program

Alpha Chi Omega

Outstanding Sexual Assault & Violence Prevention Program

Lambda Theta Alpha Latin Sorority, Incorportated

Balfour-Beal New Member Program

Alpha Xi Delta

 

Green Chapter Program

 

Outstanding Faculty/Staff Advisor

 

Chapter Advisor of the Year

Marc George- FIJI

 

House Corporation Officer of the Year

Scott Horst- Beta Theta Pi

 

House Director of the Year

Kyle Whitaker- Theta Chi

 

Paragon Awards

 

Kalegethos Society

  1. Shelby Brown - Delta Phi Epsilon

  2. Courtney Steininger - Alpha Delta Pi

  3. Jessica De Mouy - Lambda Theta Alpha

  4. Ashley Vasquez - Delta Sigma Theta

  5. Kelsey Edwards - Delta Sigma Theta

  6. Samantha Waldenberg - Sigma Kappa

  7. Amy Gill - Alpha Omicron Pi

  8. Ross Brannigan - Phi Gamma Delta (FIJI)

  9. Sadie Isakower - Alpha Xi Delta

  10. Zachary Ferrante - Phi Kappa Psi

  11. Madison Kutzera - Gamma Phi Beta

  12. Michael Fernandes - Lambda Upsilon Lambda

  13. Madeline Roesler - Alpha Chi Omega

  14. Matthew Houtman - Delta Sigma Phi

  15. Kate Shannon - Sigma Kappa

  16. Joseph Piscitelli - Kappa Alpha Order

  17. Paola Santos - Lambda Theta Alpha

  18. Raekwon Sample - Zeta Psi

  19. Christian Tormey - Alpha Tau Omega

  20. Patrick Talsania - Delta Upsilon

Follow

Address

Stamp Student Union

3972 Campus Dr.

College Park, MD 20742

©2017 BY UNIVERSITY OF MARYLAND PANHELLENIC ASSOCIATION. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM